GÜNTİAD'DAN DEPREM DAYANIŞMASI

Tekstil Kent’teki 30’a yakın fabrikada 10 bin deprem mağduruna barınma ve beslenme desteği verildi

GÜNTİAD Başkanı Sezai Ayas, Ülke olarak yaşanılan bu acı olayın yaralarını sarmak için çaba harcadıklarını belirtti.

Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde medyana gelen depremler sonrası Diyarbakır’da harekete geçen Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD) , Tekstil ve Sanayii Bölgesinde 30 fabrikayı barınmaya ihtiyacı olan ailelere açarak, 10 bin kişinin gıda ihtiyacını karşıladı. Dernek, Diyabakır ile Adıyaman, Malatya, Maraş ve Hatay’a da TIR’larla ihtiyaç malzemesi yolladı.

 GÜNTİAD Başkanı Sezai Ayas, ilk günden itibaren yardım için hareket halinde olduklarını belirterek, şunları dile getirdi: “Depremin olduğu ilk günden bu yana gece gündüz, 24 saat tüm arkadaşlarımızla buradayız. Fabrikalarımızda da insanlar var ve onların da yanındayız. Şu anda Tekstil Sanayi Bölgesi'nde 30 fabrika açık. Depremin ilk gününden bu yana yaklaşık 10 bin kişi yerleştirdik. Hem güvenlik için hem de yeme ve içme için fabrikalarda ağırladık. Diyarbakır dışında başka şehirlere de yardım gönderiyoruz. Yaklaşık 20 araç yola çıktı. Semsûr, Mereş ve Hatay'a 3 TR ve 17 kamyon erzak gönderdik. Çünkü kamyonlar küçük ve her yere ulaşabiliyor ama TIR’lar her yere giremiyor. Bu nedenle yardımlarımızı kamyonlarla gönderdik. Bugün yaklaşık 11 aracımız yola çıktı ve hala yüklemeye devam ediyoruz. Elimizden geldiği kadar depremzedelere yardım ediyoruz.”


 Yardıma devam edeceklerini ifade eden Ayas, şunları söyledi: "Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) birlikte çalışıyoruz. Mama, çocuklar için bez ve toplanma merkezlerine bir gün içerisinde yaklaşık 10-12 bin ekmek gibi birçok ihtiyaç malzemesini Amed halkına verdik. Yardım etmeye devam edeceğiz. Şu anda 30'a yakın aracımız ve 60'a yakın GÜNTİAD üye ve çalışanımız var. Yardımları halka ulaştırmak için hareket halindeler. Tüm sivil toplum kuruluşları bu işe odaklanmış durumda.”